Wskazówki

12 wskazówek od mistrzów Sekiego i Yokoty (shihani Hombu Dojo, 7 dan aikido) dla studiujących sztuki walki:

1. Wybierz dobrego nauczyciela, czyli takiego który:
żyje budo : na treningach ćwiczy ze wszystkimi, cały czas sam się rozwija i zachęca do rozwoju swoich uczniów, chętnie dzieli się wiedzą, ale też… uczy się od nich.
2. Jest takim człowiekiem, jakim chciałbyś się sam stać.
3. Ćwicz z różnymi osobami, zarówno z zaawansowanymi jak i początkującymi.
4. Bądź otwarty na wiedzę, pamiętaj każda sytuacja życiowa może cię czegoś nauczyć.
5. Trenuj systematycznie, jeśli jesteś bardzo zajęty, nie wiń się za to, że nie możesz ćwiczyć codziennie. Zdaj sobie sprawę, że raz czy dwa razy w tygodniu jest lepsze niż nic i śmiało podążaj ku swojemu przeznaczeniu.
6. Bądź aktywny na zgrupowaniach. Jeśli masz jakieś wątpliwości zawsze śmiało pytaj prowadzącego mistrza. On jest po to, żeby się dzielić swą wiedzą i na pewno zrobi to z przyjemnością.
7. Szanuj sprzęt treningowy, pierz systematycznie keikogi, hakama i pas.
8.Stale poszerzaj swą wiedzę nie tylko na temat sztuki, którą uprawiasz, ale również na temat budo.
9. Nastaw się na ciągły rozwój. Jeśli uważasz, że już dużo umiesz lub wiesz, to nic nie wiesz i nic nie umiesz. Najlepiej zacznij od początku.

10. Jeśli jesteś zaawansowanym adeptem, bądź wyrozumiały dla początkujących, od nich też możesz się wiele nauczyć. Pamiętaj! Ty też kiedyś zaczynałeś! Jeśli jesteś po¬czątkujący, bądź wyrozumiały dla zaawansowanych, nikt nie jest doskonały!
11. Bądź cierpliwy – pośpiech wydłuża drogę do celu. Po co tak pędzić? Budo jest przecież drogą na cale życie.
12. Mierz wysoko i za wszelką cenę unikaj myśli: „nie dam rady”, „tego się nigdy nie nauczę”, „to dla mnie za trudne” itd. Pamiętaj – sukces zależy nie tylko od treningu, ale przede wszystkim od nastawienia umysłu. Uwierz, że potrafisz, a postępy nie każą na siebie długo czekać