Wskazówki

12 wskazówek od mistrzów Sekiego i Yokoty (shihani Hombu Dojo, 7 dan aikido) dla studiujących sztuki walki:

1. Wybierz dobrego nauczyciela, czyli takiego który:
żyje budo : na treningach ćwiczy ze wszystkimi, cały czas sam się rozwija i zachęca do rozwoju swoich uczniów, chętnie dzieli się wiedzą, ale też… uczy się od nich.
2. Jest takim człowiekiem, jakim chciałbyś się sam stać.
3. Ćwicz z różnymi osobami, zarówno z zaawansowanymi jak i początkującymi.
4. Bądź otwarty na wiedzę, pamiętaj każda sytuacja życiowa może cię czegoś nauczyć.
5. Trenuj systematycznie, jeśli jesteś bardzo zajęty, nie wiń się za to, że nie możesz ćwiczyć codziennie. Zdaj sobie sprawę, że raz czy dwa razy w tygodniu jest lepsze niż nic i śmiało podążaj ku swojemu przeznaczeniu.
6. Bądź aktywny na zgrupowaniach. Jeśli masz jakieś wątpliwości zawsze śmiało pytaj prowadzącego mistrza. On jest po to, żeby się dzielić swą wiedzą i na pewno zrobi to z przyjemnością.
7. Szanuj sprzęt treningowy, pierz systematycznie keikogi, hakama i pas.
8.Stale poszerzaj swą wiedzę nie tylko na temat sztuki, którą uprawiasz, ale również na temat budo.
9. Nastaw się na ciągły rozwój. Jeśli uważasz, że już dużo umiesz lub wiesz, to nic nie wiesz i nic nie umiesz. Najlepiej zacznij od początku.

10. Jeśli jesteś zaawansowanym adeptem, bądź wyrozumiały dla początkujących, od nich też możesz się wiele nauczyć. Pamiętaj! Ty też kiedyś zaczynałeś! Jeśli jesteś po¬czątkujący, bądź wyrozumiały dla zaawansowanych, nikt nie jest doskonały!
11. Bądź cierpliwy – pośpiech wydłuża drogę do celu. Po co tak pędzić? Budo jest przecież drogą na cale życie.
12. Mierz wysoko i za wszelką cenę unikaj myśli: „nie dam rady”, „tego się nigdy nie nauczę”, „to dla mnie za trudne” itd. Pamiętaj – sukces zależy nie tylko od treningu, ale przede wszystkim od nastawienia umysłu. Uwierz, że potrafisz, a postępy nie każą na siebie długo czekać

合気道龍合気道合気会:合気道の原理

Zasady dotyczące treningu

W tokijskim Hombu Dojo wisi zbiór zasad i przepisów :
1. W aikido można jednym ciosem zabić przeciwnika. Podczas ćwiczeń uważnie słuchaj poleceń instruktora i nie zmieniaj treningu w zbyteczną próbę siły.
2. Aikido uczy, jak walczyć z kilkoma przeciwnikami naraz. To oznacza, że stale musisz doskonalić swój sposób walki. Poznaj sposoby, jak odeprzeć atak z każdej strony.
3. Zawsze trenuj z poczuciem przyjemnego zmęczenia.
4. Słowa instruktora są tylko małą cząstką tego, co powinieneś umieć. Perfekcję ruchów osiągniesz tylko poprzez własny, uporczywy trening.
5. Codzienny trening rozpoczynają lekkie ćwiczenia, potem ich intensywność i siła narasta, ale bez przesady. Nawet ktoś starszy wiekiem może trenować z przyjemnością, nie bojąc się, że dozna jakiegoś urazu. Główny cel ćwiczeń jest dla niego równie dostępny, jak dla innych.

Aikido wzmacnia umysł, ciało i opiera się na uczciwości. Wszelkie zasady aikido stanowią tajemnicę i jako takie, nie powinny być ujawniane na forum publicznym ani przekazywane osobom, wobec których zachodzi podejrzenie, że swoją wiedzę mogą wykorzystać w niewłaściwym celu (Ueshiba K. 2002).