Zasady

合気道龍合気道合気会:合気道の原理

Zasady dotyczące treningu

W tokijskim Hombu Dojo wisi zbiór zasad i przepisów :
1. W aikido można jednym ciosem zabić przeciwnika. Podczas ćwiczeń uważnie słuchaj poleceń instruktora i nie zmieniaj treningu w zbyteczną próbę siły.
2. Aikido uczy, jak walczyć z kilkoma przeciwnikami naraz. To oznacza, że stale musisz doskonalić swój sposób walki. Poznaj sposoby, jak odeprzeć atak z każdej strony.
3. Zawsze trenuj z poczuciem przyjemnego zmęczenia.
4. Słowa instruktora są tylko małą cząstką tego, co powinieneś umieć. Perfekcję ruchów osiągniesz tylko poprzez własny, uporczywy trening.
5. Codzienny trening rozpoczynają lekkie ćwiczenia, potem ich intensywność i siła narasta, ale bez przesady. Nawet ktoś starszy wiekiem może trenować z przyjemnością, nie bojąc się, że dozna jakiegoś urazu. Główny cel ćwiczeń jest dla niego równie dostępny, jak dla innych.

Aikido wzmacnia umysł, ciało i opiera się na uczciwości. Wszelkie zasady aikido stanowią tajemnicę i jako takie, nie powinny być ujawniane na forum publicznym ani przekazywane osobom, wobec których zachodzi podejrzenie, że swoją wiedzę mogą wykorzystać w niewłaściwym celu (Ueshiba K. 2002).